Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest to finansowe wsparcie dla osób borykających się z trudnościami we wnoszeniu bieżących opłat mieszkaniowych.

Świadczenie to przysługuje osobom, które spełniają łącznie poniższe trzy warunki:

  1. posiadają tytuł prawny do lokalu;
  2. zamieszkują lokale mieszkalne spełniające ustawowe kryterium metrażowe
  3. spełniają ustawowe kryterium dochodowe.

 Przez kryterium tytułu prawnego do lokalu należy rozumieć, że dodatek mieszkaniowy przysługuje następującym osobom:

  1. najemcom bądź podnajemcom lokali mieszkalnych, którzy w nich mieszkają
  2. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego
  3. osobom, które mieszkają w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność oraz właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych
  4. innym osobom posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem
  5. osobom, które zajmują lokal mieszkalny bez tytułu prawnego a oczekujący na przysługujący im lokal zamienny bądź najem socjalny lokalu.

Kryterium metrażowe jest ściśle uzależnione od liczby osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym, przez co należy rozumieć, iż dodatek mieszkaniowy przysługuje w sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza ustawowo określonej dla danej liczby osób powierzchni (powierzchnia normatywna) o więcej niż 30% (lub 50%, jeśli wielkość pokoi i kuchni nie przekracza 60% powierzchni całego lokalu). 

Maksymalna powierzchnia użytkowa lokalu, która uprawnia do korzystania z dodatku mieszkaniowego nie może przekraczać:

  1. dla jednej osoby 45.5 m2
  2. dla gospodarstwa dwuosobowego 52 m2
  3. dla gospodarstwa trzyosobowego 58.5 m2
  4. dla gospodarstwa czteroosobowego 71.5 m2
  5. dla gospodarstwa pięcioosobowego 84.5 m2
  6. dla gospodarstwa sześcioosobowego 91 m2

Odpowiedni próg dochodowy - w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

  1. w gospodarstwie jednoosobowym – 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku 
  2. w gospodarstwie wieloosobowym – 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku 

Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo:

  1. prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego
  2. samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny
  3. lub gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby

Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach w/w zapewniających nieodpłatne całodobowe pełne utrzymanie.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekroczył 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarstwie jednoosobowym lub 30% w gospodarstwie wieloosobowym.

Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5 % kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Przy wydawaniu decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego uwzględnia się kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 53, 252, 568, 1222 i 1578).

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dacie złożenia wniosku.

Wypłata dodatku mieszkaniowego następuje do 10-go dnia każdego miesiąca na konto zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny.

Wymagane dokumenty:

  1. wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego potwierdzony przez zarządcę budynku albo inna osobę, która jest uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny
  2. dokument potwierdzający tytuł do lokalu
  3. dokument potwierdzający wysokość opłat za lokal (z rozbiciem na stawki – wydatki za miesiąc poprzedzający dzień złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, który jest wystawiony przez zarządcę lokalu albo osobę uprawniona do pobierania opłat)
  4. deklaracja o dochodach za okres ostatnich trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku
  5. dokumenty, na podstawie których wypełniona została deklaracja o dochodach, dokumenty te muszą potwierdzać wysokość dochodów wszystkich osób zamieszkujących lokal i dotyczyć trzech pełnych miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia wniosku.
Wypełnione wniosek należy złożyć w Dziale Świadczeń Rodzinnych bud. B Urzędu Gminy Lubicz ul. Toruńska 24 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego) pok. nr 2. w godzinach urzędowania Ośrodka ( od poniedziałku do czwartku w godz. 7:00-15:00 we wtorki do 7:00-17:00 oraz w piątki od 7:00 – 14:00)