Przeciwdziałanie przemocy domowej

Przeciwdziałanie przemocy domowej

Zespół Interdyscyplinarny
 
Toruńska 24 (budynek „B” Urzędu Gminy Lubicz)
87 – 162 Lubicz Dolny, pok. nr 3.
 
 
 
 
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego
 
Katarzyna Falkowska
 
tel. 506 133 328
 
 
 
 
Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
  • narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
  • naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
  • powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
  • ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy albo uzyskania samodzielności finansowej,
  • istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Procedura „Niebieskie Karty” jest to procedura postępowania/interwencji mająca na celu zatrzymanie przemocy domowej. Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” może nastąpić na podstawie uzyskania informacji od osoby doznającej przemocy domowej lub od osoby mającej wiedzę, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. Trzeba jednak pamiętać, że o wszczęciu procedury "Niebieskie Karty" ostatecznie decyduje przedstawiciel służby/instytucji, do którego dokonujemy zgłoszenia. W przypadku zaistnienia rozbieżności w ocenie sytuacji, sprawę można zgłosić do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego.
 
 
 
Uprawnienia do uruchomienia procedury "Niebieskie Karty" maja przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, Policji, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oświaty (np. nauczyciel, pedagog, psycholog szkolny, dyrektor szkoły), ochrony zdrowia (np. lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny).
 
Uwaga! Do uruchomienia procedury „Niebieskie Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą.
 
Realizatorzy procedury „Niebieskie Karty” zobowiązani są do zachowania poufności wszelkich informacji i danych, które uzyskali przy realizacji swoich zadań. Obowiązek ten rozciąga się także na okres po ustaniu członkostwa w Zespole Interdyscyplinarnym oraz w grupach diagnostyczno - pomocowych.
 
 
 
Osoba doznająca przemocy domowej ma prawo do bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie:
  • poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego;
  • interwencji kryzysowej i wsparcia;
  • ochrony przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobie stosującej przemoc domową korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej;
  • zapewnienia bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
  • badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie
  • zapewnienia pomocy w uzyskaniu mieszkania.
Należy pamiętać, że:
  • osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy domowej, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora;
  • osoby będące świadkami przemocy domowej powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.