Ostatnie miejsca w programie Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością
Centrum Usług Społecznych w Lubiczu informuje, że dysponuje ostatnimi wolnymi godzinami w ramach projektu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - Edycja 2025.
Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz wsparcia - zadzwoń, bądź przyjdź bezpośrednio do Centrum Usług Społecznych w Lubiczu Dolnym ( ul.Toruńska 56). Program jest całkowicie bezpłatny. Skierowany jest do mieszkańców Gminy Lubicz posiadajacych orzeczenie o niepełnosprawności. Nasi asystenci zapewniają wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności w miejscu zamieszkania oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Zapraszamy do kontaktu !
Tel. 519 577 802 / 509 674 685
Pliki do pobrania
Rozpoczynamy rekrutację do Programu "Opieka Wytchnieniowa" - edycja 2025!
Centrum Usług Społecznych w Lubiczu zaprasza osoby zainteresowane do zgłoszenia udziału w resortowym Programie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2025 . Program jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025 będzie realizowany wyłącznie poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust. 1, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
W ramach usługi opieki wytchnieniowej zapewniane jest okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, w zastępstwie członków rodziny lub opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę.
Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej zostanie uzależniony od osobistej sytuacji uczestnika Programu, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności osoby z niepełnosprawnością, nad którą uczestnik Programu sprawuje opiekę.
Uczestnik, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usługi w ramach Programu.
Termin i sposób składania dokumentów:
Mając na względzie powyższe zwracamy się do osób zainteresowanych tą formą wsparcia o składanie niżej wymienionych dokumentów do dnia 21 lutego 2025 roku do 28 lutego 2025 godz. 14.00
· pocztą,
· drogą elektroniczną za pomocą platformy e-puap
· osobiście w siedzibie CUS w Lubiczu Dolnym, ul. Toruńska 56
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 56 674 21 55
O przyjęciu do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025 w pierwszej kolejności zostaną uwzględnione:
· potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących (rozdział V punkt 4 Programu),
· stan zdrowia oraz sytuacja życiowa uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnością (rozdział V punkt 5 Programu),
· zgłoszenia osób, które nie brały udziału w poprzednich edycjach Programu „Opieka wytchnieniowa”.
Wymagane dokumenty przy składaniu wniosku:
- Karta zgłoszenia do programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025
- Kserokopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Karta zgłoszenia do programu „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2025 w wersji papierowej jest dostępna do pobrania w siedzibie CUS LUBICZ, Lubicz Dolny, ul. Toruńska 56, pok. 2.
Dokumenty do pobrania
Ruszył nabór uczestników na Trening Umiejętności Społecznych i Grupę Pomocową dla Rodziców!
Już dziś, tj. 12 marca rusza nabór uczestników na Trening Umiejętności Społecznych i Grupę Pomocową dla Rodziców.
Nabór będzie trwał do 20.03.2025r.
Prosimy o kontakt pod następującymi numerami telefonu:
519-577-798, 501-957-906
Trening przewidziano dla uczniów z klas I-III z terenu Gminy Lubicz.
Uczestnikami Grupy Pomocowej dla Rodziców będą rodzice/opiekunowie prawni dzieci zakwalifikowani do treningu.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Działanie finansowane jest ze środków Gminy Lubicz
Rusza konkurs "Dzieciaki Talenciaki 2025"
Konkurs organizuje Centrum Usług Społecznych w Lubiczu, we współpracy ze szkołami podstawowymi z terenu gminy Lubicz pod patronatem Wójta Gminy Lubicz, przy wykorzystaniu finansowania z „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii”. Konkurs realizowany w ramach projektu socjalnego „LATAWCE NAD DRWĘCĄ 2025”.
Głównym celem konkursu jest profilaktyka zachowań społecznie szkodliwych, w tym głównie przemocy rówieśniczej, wśród dzieci i młodzieży.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Lubicz. Aby wziąć udział w konkursie dziecko, podczas warsztatów organizowanych w swojej szkole - powinno przygotować jadną z prac :
a. prace plastyczną (rysunek, malunek, grafika, kolaż itp.) zawierającą tematykę dotyczącą przeciwdziałania przemocy rówieśniczej
b. plakat o przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej
c. projekt multimedialny dotyczący przeciwdziałania przemocy rówieśniczej
Tematyka prac konkursowych :
Klasy 1-3; praca plastyczna, temat: „Zgodnie razem w naszej klasie”
Format pracy: A3 i A4
Klasy 4-5; dowolna forma pracy, temat: „Zgoda buduje. Niezgoda rujnuje.”
Format pracy: A3 i A4
Klasy 6-8; plakat, temat: „Szanuję! Nie hejtuję!
Format pracy: A3 i A4
Kategoria dodatkowa:
Klasy 4-8; projekt multimedialny: „Wylogowani z hejtu”.
Warsztaty będą odbywać sie w terminie 24-28 marca 2025 we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Gminy Lubicz.
Aby wziąć udział w konkursie, po wykonaniu pracy należy złożyć ją wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia uczestnika do opiekuna konkursu w danej szkole. Odpowiednio są to : Szkoła Podstawowa w Lubiczu Dolnym – Pani Jolanta Krause; Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym – Pani Anna Jankowska; Szkoła Podstawowa w Złotorii – Pani Magdalena Derkowska; Szkoła Podstawowa w Młyńcu Pierwszym – Pani Lucyna Wiktorska-Wnuk; Szkoła Podstawowa w Grębocinie – Pani Karolina Grzegórska.
Opiekun z każdej szkoły zbierze zgłoszone prace i przekaże organizatorowi konkursu. Nie można indywidualnie składać prac bezpośrednio do organizatora konkursu.
W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody !
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Regulamin dostępny w załączniku
Pliki do pobrania
Informator dla osób niesamodzielnych oraz opiekunów osób niesamodzielnych już gotowy! Zachęcamy do zapoznania się!
Moment, w którym wchodzimy w rolę opiekuna, często bywa niespodziewany. Nagle bliska dla nas osoba uległa wypadkowi lub doświadczyła choroby, która uniemożliwia jej samodzielne egzystowanie. Zdarza się również tak, że od lat domownicy chorują przewlekle i mamy sposobność przygotować się do opieki nad nimi. Niezależnie od przebiegu zdarzeń losowych, w chwili gdy decydujemy się na podjęcie opieki, nie wiemy na jakie wyzwania należy się przygotować w pierwszej chwili. Informator ten jest przewodnikiem, w którym można znaleźć podpowiedzi jakie podjąć kroki formalne, by wesprzeć osobę niesamodzielną.
Informator można wydrukować samodzielnie.
Informator dostępny pod linkiem Informator dla osób niesamodzielnych oraz opiekunów osób niesamodzielnych
Dziennikarze Anita Werner i Michał Kołodziejczyk zainaugurowali cykl - "Spotkania z Pasją"
Wielki Finał Konkursu Międzyszkolnego "Dzieciaki Talenciaki"
- Uczestnicy gali, mogli podziwiać wyróżnione prace plastyczne i multimedialne
- Zachwyciły również fenomenalne występy sceniczne młodych artystów
- Uznanie wzbudził profesjonalizm młodzieży, która poprowadziła całą uroczystość